A whisky, vagy más néven whiskey, egy időtlen és kifinomult ital, melyet évszázadok óta értékelnek szerte a világon. A whisky készítésének története mélyen gyökerezik, és számos ország hozzájárult ahhoz, hogy ma a világ egyik legelismertebb szeszes itala legyen.
A whisky kialakulásának hátterében a gabona, például az árpa, a kukorica, a rozs és a búza használata áll. A gabonafélékből készült italok már a középkorban ismertek voltak Európában, de a whisky kialakulása Skóciához köthető. A skótok felfedezték, hogy a gabonafélékből erjesztett és desztillált ital rendkívül ízletes és tartós.
A whisky készítése alapvetően a következő lépésekből áll: maláta előállítása, erjesztés, desztillálás és érlelés. Első lépésként a gabonát malátává alakítják, majd az így kapott malátát vízzel keverik, hogy a keményítőt cukorrá alakítsák. Ezt követően az elegyet erjesztik, ahol a cukor alkohollá alakul át. A desztillálás során a keletkező alkoholpárokat szétválasztják, így kapják a tiszta szesz alapját.
A whisky egyik meghatározó jellemzője a hosszú érlelési folyamat. A whisky minőségét nagyban meghatározza, hogy milyen hosszú ideig érlelik tölgyfahordókban. A hordók érintkezése a fa anyagával különleges aromákat és karaktert kölcsönöz a whiskynek. Az érlelési idő és a hordók típusa számos változatot eredményez, mint például a single malt, a blended vagy a grain whisky.
A különböző országok sajátosságai és hagyományai befolyásolják a whisky készítését. Skóciában a single malt whisky népszerű, ahol csak egyetlen lepárlóban készített malátát használnak. Az ír whisky híres a puha, gyümölcsös ízéről és az édes, lágy karakterről, melyet többszörös desztillálással érnek el. Az amerikai bourbon whisky a kukoricából való készítéséről ismert, és a tölgyfa hordók intenzív aromájáról.